A klimaxot leginkább a nők problémájaként szokás emlegetni, azonban sajnos minket, férfiakat is érint – létezik ugyanis férfiklimax is. A cikkben megmutatjuk, mi váltja ki, és mit tehetsz ellene!

Mik a férfiklimax leggyakoribb tünetei?

A nők esetében tapasztalt klimax a menopauza, míg ezt a jelenséget a férfiaknál andropauzának nevezik. Tünetei széles skálán mozognak, épp ezért ritkán társítják őket a jelenséggel. 

Ilyen tünet például: 

  • a hőhullámok,
  • az ezzel járó izzadás, 
  • a depresszió, 
  • a szorongás, 
  • az alvászavar, 
  • kevesebb energia, terhelhetőség,
  • ebéd utáni gyakori alvás,
  • és talán ami a legszembetűnőbb, az a nemi vágy csökkenése, ami gyakran potenciazavarral, impotenciával társulhat. 

Mitől alakul ki?

A férfiklimax oka, hogy a kor előrehaladtával csökken a tesztoszteron hormon szintje. A csökkenés már fiatal, 30-35 éves korban elkezdődik, és évről évre kevesebbet termel a szervezet. 

Azonban, mivel minden ember más és más, nem könnyű megmondani, hogy mikor kezdődik a férfiklimax,ugyanis mindenlinél másképpen jelentkezik. Van, aki már 35 éves kor körül tapasztalja, míg mások később, 45-50 éves kor körül veszik észre magukon a tüneteket és a nem túl kecsegtető változásokat.

A férfiklimax pszichológiai tünetekkel is járhat.

Sajnos a pszichológiai tünetek sem ritkák

A depresszió, a lehangoltság és a csökkent nemi vágy miatt sajnos kialakulhatnak súlyos önértékelési zavarok is, mivel a férfiklimaxszal küzdők, azt érezhetik, hogy megszűntek férfinak lenni. 

Sajnos a társadalom által erőltetett kép, hogy egy férfinak mindig erősnek, lepedőakrobatának kell lennie, és nem érezheti magát gyengének vagy épp szomorúnak, tovább súlyosbít a helyzeten.Ezen segíteni nem egyszerű, de nem lehetetlen.Mindenképpen fogadjuk el önmagunkat és törekedjünk arra,hogy ez a folyamat lassuljon. 

Ezek az önértékelési, önbizalomhiány  problémák jellemzően a tünetek megfelelő kezelésével eltűnnek. Azonban ha ezt követően is fennállnak, mindenképp érdemes felkeresni egy szakembert aki segíthet neked ezeket a problémákat megoldani.

Meddig tart az andropauza?

Mivel a férfi nemi hormon szintje folyamatosan csökken, így az andropauza életünk végéig tart.

Vannak olyan férfiak, akiket egyáltalán nem, vagy csak kevésbé érint, ők a csoport 15-20%-át alkotják. Azonban akiknél jelentkezik, azoknak sem kell kétségbe esniük, ugyanis szerencsére nagyon jól kordában tartható.

Ennek kulcsa pedig nem más, mint hogy a szervezetünket „rákényszerítsük” a tesztoszteron termelésére. Viszont ahhoz, hogy tudjuk, mit kell csinálnunk, először meg kell ismernünk magát a hormont. (Nyugalom, nem fogok bonyolult biokémiai esszét írni, hanem a lehető legrövidebben és legtömörebben magyarázom majd el – talán még érdekfeszítően is.)

Hol termelődik a tesztoszteron? Mi ez egyáltalán?

Mivel a tesztoszteron férfi nemi hormon, így szerepet játszik az elsődleges férfijegyek kialakulásában, mint például a szőr-és izomnövekedésben, a termékenységben, a potenciában, illetve a megfelelő zsírelosztásban is. 

Bár férfi nemi hormonként ismert, a nőkben is megtalálható bizonyos mértékben. A férfiak esetében a herékben, annak is az ún. Leydig-sejteiben termelődik, a nőknél pedig a petefészek állítja elő.

A tanulmányok szerint 40 év felett már 1,6%-kal csökken a hormon szintje évente. Épp ezért szükséges a csökkenést minél inkább kitolni, késleltetni.

A tesztoszteront nem csak a férfiak, hanem a nők is termelik.

Ezek a dolgok is fokozzák a tesztoszteron-szint csökkenését

Mielőtt ezeket részletesen is bemutatnánk, érdemes néhány szót ejteni arról, hogy mi az, ami visszafogja a férfi nemi hormon szintjét. Ugyanis számtalan olyan hétköznapi dolog van, ami az amúgy is természetes csökkenést még inkább fokozza. 

Ilyen például:

  • A stressz, ennek is a súlyos fajtája, vagyis a distressz.
  • Az egészségtelen étkezés, mint például a túl sok szénhidrát, illetve túlzásba vitt gyorsételek
  • Az alkohol és a dohányzás szintén csökkenti a férfi nemi hormon szintjét.
  • Bizonyos gyógyszerek
  • Túlzásba vitt sport

Ezt teheted a férfi klimax ellen, természetesen 

A tesztoszteron-szint növekedést számos dolog indukálhatja. Megmutatjuk, mik a legnépszerűbbek.

Mozgás 

A rendszeres testmozgás számtalan egészségügyi és egyéb előnnyel jár. Frissebb, fittebb leszel, csökkenti a testsúlyod, a koleszterinszintet, növeli az izomzatodat, erősíti az immunrendszeredet, és nem utolsósorban fokozza a tesztoszteron termelődését is.Ez nagyon jó hatással lehet a potenciára is.

A legjobb edzések, kifejezetten erre az esetre, az izomsportok, mint például az erőemelés. Azonban ügyelj arra, nehogy túlzásba vidd. Mint mindenben itt is fontos a mértékletesség.Ugyanis az edzés, a sport stresszeli a szervezetedet – még ha ez jótékony stressz is. 

Azonban a túlzásba vitt edzés már olyan mértékben terheli a szervezetedet, hogy az már egészségtelen stresszt – azaz distresszt – okoz.Ne akarj 50 évesen a 20 évesekkel versenyezni.

Étkezés

Kerüld a transzzsírokkal teli ételeket – ilyen például a sültkrumpli, a feldolgozott pékáruk, a gyorséttermi ételek és más, zsírban, olajban sült kaják. Helyette egyél minél több zöldséget, gyümölcsöt és olajos magvakat – lehetőleg ne pirított formában hanem natúr – köztük diót, földimogyorót.

Ez utóbbiak ugyanis kiváló omega-3- és cink források, amik csökkentik a koleszterin lerakódását az erekben.

Vitaminok

Vitaminok közül a fent említett cink, illetve a C-vitamin az, ami a hormon termelődése szempontjából nagyon fontos. Ezenkívül a D3-vitamin bevitel az, amire fokozott figyelmet kell fordítanod. 

C-vitaminból 1000-2000 mg napi fogyasztása javasolt, cinkből pedig 15 mg. (Hiány esetén azonban akár 30 mg-ra is szükséged lehet naponta.)

A D3-bevitel főleg az őszi-téli hónapokban fontos, mivel ilyenkor csökken a napsütéses órák száma. Ebből 3000NE fogyasztása javasolt naponta.

Szexelj gyakrabban, hogy megelőzd a tesztoszeronszint csökkenését, és a potencia problémákat

  Szex

Kicsit talán furcsán hangzik, hiszen akinek csökkent a nemi vágya, netán impotenciával küzd, ő csak ritkán fog szexelni. Azonban ezzel bekerül egy ördögi körbe, ugyanis a kevés szex még kevesebb tesztoszteron hormonhoz vezet, ami még kevesebb szexhez, és így tovább…

Amikor az eset már ilyen súlyossá válik, tehát a szexuális élet szinte a nullához közelít, akkor érdemes elgondolkodni a tesztoszteron hormon pótlásán.

Természetes hormonpótlás

Amennyiben természetes úton szeretnéd fokozni a tesztoszteron termelődését, vannak olyan gyógynövények, amelyeket már évek óta alkalmaznak. Ezeket pedig nem csak hormontermelőként, de természetes potencianövelők előállításához is használják.

Királydinnye (Tribulus terrestris)

Talán az egyik legismertebb ilyen fokozó a királydinnye, ami egy hazánkban is termő gyomnövény, ugyanakkor értékes és hatásos afrodiziákum. Egyes esetekben akár 30%-kal is növelheti a tesztoszteron szintjét, ami kimagasló teljesítmény.

Görögszéna (Fenugreek)

A görögszéna természetes módon csökkenti a szervezetben lévő gyulladást, egyúttal pedig fokozza a tesztoszteron termelődését is.

Maca gyökér

A maca szintén ismert afrodiziákum: mivel fokozza a vérkeringést, ezért vérbőséget okoz a hímvesszőben. Ráadásul támogatja azokat a szerveket (a here mellett ilyen a mellékvese is), amelyek a férfi nemi hormonért termelődéséért felelnek.

Összegzés

Érdemes tehát odafigyelni a tünetekre, és ha időben észleled őket,ne késlekedj, változtass drasztikusan az életviteleden. Ezzel lelassíthatod késleltetheted a folyamatot.Nézhetsz ki Te 50-60 évesen is mint egy 40 éves, ha odafigyelsz rá. Amennyiben pedig a potenciát illetően segítségre van szükséged, olvasd el az alábbi cikkünket az EromaxPlus hatásairól.Itt arról írunk,miért az Eromaxplus az egyik legjobb potencianövelő termék.

A cikket írta: Nagy Attila az X-Zone Kft. alapítója és az EromaxPLUS potencianövelő kizárólagos forgalmazója.

https://www.linkedin.com/in/attilanagypotencyandsexexpert/

Figyelem! Ez a cikk tájékoztatási célt szolgál. A cikkben szereplő információk nem helyettesítik az orvosi terápiát,kezelést és nem alkalmasak betegségek diagnosztizálására, gyógyításra, betegségek kezelésére és NEM az X-Zone Kft. által forgalmazott termékekre vonatkoznak. A cikk, a hivatkozott forrásirodalom-, népi gyógyászati megfigyelések-, valamint mások által publikálásra került vizsgálati eredmények, leírások alapján került összeállításra. A weboldalon található információk, cikkek, leírások nem helyettesítik szakember véleményét! Minden esetben forduljon szakorvoshoz betegség esetén!